Masaż i terapie naturalne
Masaż i terapie naturalne polecane są zarówno osobom cierpiącym z powodu różnego rodzaju dolegliwości, jak i tym po prostu potrzebującym relaksu.
Stres powoduje napięcia różnych partii mięśni w ciele. Im dłużej trwa, w tym głębsze partie mięśni schodzą napięcia, oddziałując z czasem na pracę narządów wewnętrznych poprzez ich niedokrwienie, brak odżywienia czy możliwości fizjologicznego pozbycia się toksyn. Dysfunkcje pracy narządów zaś wywołują choroby. Ten efekt domina można zatrzymać pozwalając sobie na relaks, który niweluje napięcia.
Poza działaniem na ciało fizyczne stres zaburza także obraz ciała energetycznego, czyli biopola człowieka. Centra energetyczne i meridiany związane są ściśle z określonymi partiami ciała, narządami w ich obrębie, obiegami funkcjonalnymi, ale także z emocjami czy myślami, które tworzą mimowolne napięcia mięśniowe wpływając na pracę narządów wewnętrznych. Pracując z ciałem na poziomie fizycznym pracuje się jednocześnie z pozostałymi jego aspektami. I odwrotnie – praca na poziomie energetycznym czy emocjonalnym zawsze oddziałuje na ciało. Człowiek jest całością składającą się z integralnych części, których nie da się zupełnie wyizolować.
Dlatego wszystkie masaże i terapie naturalne związane są z oddziaływaniem jednocześnie na potencjał energetyczny człowieka.
Zabiegi z zakresu terapii naturalnych:
-
Masaż głowy
-
Masaż relaksacyjny
-
Shiatsu terapeutyczne – masaż meridianów
-
Masaż antycellulitowy
-
Drenaż limfatyczny
-
Masaż pleców (manualny lub/i bańką chińską)
-
Masaż kręgosłupa wg Breussa
-
Starosłowiański masaż piersi
-
Starosłowiański masaż brzucha
-
Sauna infrared
- Indywidualna naturoterapia
Masaż głowy
Masaż głowy jest niezwykle skuteczną metodą usuwania objawów stresu poprzez rozluźnienie czepca ścięgnistego. Zmniejsza napięcia mięśni łagodząc bóle oraz dając uczucie odprężenia i wyciszenia. Relaksuje całe ciało przyczyniając się również do poprawienia jakości snu. Pobudza krążenie krwi, co powoduje też do lepsze odżywienie mieszków włosowych i w efekcie wzmocnienie włosów. Masaż ten łączy techniki wywodzące się z różnych kultur i metod, m.in. indyjski masaż głowy, akupresurę chińską i współczesne techniki mięśniowo-powięziowe i osteopatyczne.
Masaż relaksacyjny
Zabieg ten jest połączeniem masażu relaksacyjnego z aromaterapią. To płynny i spokojny masaż całego ciała wykonywany na bazie naturalnych olejów roślinnych z dodatkiem wysokiej jakości naturalnych olejków eterycznych. Zabieg pozwala na wyrównanie stanów nierównowagi energetycznej, usuwa objawy stresu, uśmierza bóle, zmniejsza napięcia mięśniowe. Jego efektem jest przede wszystkim wewnętrzne uspokojenie i odprężenie, które w konsekwencji przyczynia się do poprawy jakości snu. Poprzez usprawnienie krążenia krwi i stymulację układu limfatycznego organizm ludzki szybciej pozbywa się toksyn, co wpływa na jędrność i elastyczność skóry. Masaż delikatnie rozbija tkankę tłuszczową powodując, że sylwetka staje się smuklejsza i piękniejsza.
Shiatsu terapeutyczne – masaż meridianów
SHIATSU to sztuka uzdrawiania dotykiem, której korzenie sięgają starożytnych Chin i Japonii. Nazwa ta oznacza w języku japońskim „leczniczy ucisk dłoni”. Często bywa nazywany także masażem punktowym, akupresurą, akupunkturą bez igieł. Shiatsu nawiązuje do mającego kilka tysięcy lat masażu chińskiego (tui-na) i zasad medycyny chińskiej, a także do współczesnej medycyny zachodniej.
Masaż Shiatsu to masaż uciskowy, który poprzez odblokowanie meridianów i pobudzenie detoksykacji organizmu skutecznie wspomaga leczenie wielu problemów zdrowotnych: bezsenności, bólów kręgosłupa i kończyn, bólów głowy, zaburzeń trawiennych oraz chorób spowodowanych napięciem i stresem. Mobilizacja stawów i ćwiczenia bierne zwiększają ruchomość stawów i elastyczność mięśni. Zabieg poprawia samopoczucie psychiczne, redukuje stres, przywraca równowagę emocjonalną, poprawia kontakt ze swoim ciałem, wyzwala przypływ energii wewnętrznej i pozytywne nastawienie do życia. Pod względem fizjologii poprawia krążenie krwi, limfy i innych płynów organicznych, poprawia funkcje obwodowego układu nerwowego, zwiększa ukrwienie wszystkich tkanek, wzmacnia narządy wewnętrzne (nerki, wątroba, serce, żołądek, śledziona, jelita, płuca). Relaksuje i regeneruje.
Shiatsu to masaż wykonywany przez ubranie (wymagany luźny, niekrępujący ruchów strój) na macie lub łóżku do masażu.
W celu zapewnienia trwałej poprawy samopoczucia zaleca się odbycie całej serii zabiegowej (8-10 zabiegów) w częstotliwości 1x w tygodniu.
Masaż antycellulitowy
Masaż antycellulitowy wykonywany jest za pomocą bańki chińskiej lub wałka do maderoterapii. Jeśli jest to masaż kosmetyczny (antycellulitowy), to masażowi podlegają brzuch, pośladki, uda i ramiona (w razie potrzeby). Masaż bańką chińską pobudza krążenie krwi i płynów ustrojowych, pomaga pozbyć się zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn z organizmu. W wyniku przyspieszenia przemiany materii następuje redukcja tkanki tłuszczowej. Masaż uelastycznia i wygładza skórę, rozbija tkankę tłuszczową, zwiększa ukrwienie tkanek, dzięki czemu ułatwia penetrację preparatów wyszczuplających w głąb skóry stosowanych podczas i/lub po zabiegu. Efektem jest wyraźna poprawa jakości skóry, znacznie zmniejszony, a w niektórych przypadkach zlikwidowany cellulit oraz zmniejszony obwód części ciała, które były poddane masażowi.
Zabieg wykonywany jest na bazie naturalnego olejku roślinnego lub (na życzenie klienta) naturalnego olejku antycellulitowego.
Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny to zabieg uciskowy, który ma za zadanie pobudzenie krążenia limfy i płynów. Wskazany jest w przypadku zastojów limfatycznych, wodnych, obrzęków pooperacyjnych czy w przypadku cukrzycy. Polecany jest także jako zabieg wspomagający proces odchudzania i redukcji cellulitu. W gabinecie MasAlma wykonywany jest za pomocą 6 komorowego aparatu do presoterapii.
Masaż pleców (manualny, kamertonem lub bańką chińską)
To masaż obejmujący plecy, kark, szyję i barki przy użyciu różnych technik, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Pobudza energetycznie, jednocześnie rozpraszając ból i redukując napięcia mięśniowe.
Masaż kręgosłupa wg Breussa
Masaż wg Breussa to energetyczno-manualny masaż kręgosłupa, który pozwala na usunięcie blokad organicznych i energetycznych. Najczęściej stosuje się go przy stanach bólowych, spiętych mięśniach lub zablokowanych kręgach. Pomaga w leczeniu schorzeń aparatu ruchu, zwłaszcza w obrębie kości krzyżowej, a także usprawnia proces regeneracji krążków międzykręgowych.
Zabieg składa się z części manualnej i bioenergoterapeutycznej. W pierwszej części wykorzystywany jest naturalny olej z dziurawca zwyczajnego, bardzo skuteczny przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa i stawów. Druga część opiera się na technikach Polarity działających na ciało i umysł. Masaż wg Breussa jest skuteczny w terapii bólów pleców, mięśniobólu lędźwiowego (lumbago), rwy kulszowej, reumatyzmu, zablokowanych tarcz dysku międzykręgowego.
Terapia podciśnieniem wraz z masażem i akupresurą należy do najstarszych metod leczenia. Początki masażu bańkami sięgają czasów starożytnej Mezopotamii. Masaż bańkami chińskimi to metoda lecznicza stanowiąca alternatywę dla akupunktury. Opiera się ona na przekonaniu, że w organizmie człowieka energia życiowa krąży kanałami zwanymi meridianami. Oddziaływanie na te kanały wpływa na stan narządów wewnętrznych i ogólną kondycję organizmu. Masaż ten posiada wyjątkowe działanie lecznicze poprzez stymulację procesów detoksykacyjnych i autoimmunologicznych oraz usuwanie blokad energetycznych.
Masaż bańką jest odmianą terapii podciśnieniowej (próżniowej) i stanowi odwrotność terapii uciskowej. Tworzące się w bańce podciśnienie powoduje, że z małych naczyń krwionośnych zostają wyssane pewne ilości białych i czerwonych ciałek krwi. Po wynaczynieniu stają się one "ciałem obcym" i zostają usunięte z organizmu. Wraz z „ciałem obcym” usuwane są toksyczne związki, które się tam znajdują. W miejsce usuniętych krwinek napływa „świeża” utleniona krew, która przyspiesza regenerację i ożywia obszar. Następuje mobilizacja sił odpornościowych organizmu. Taki masaż poprawia cyrkulację krwi i limfy. Jednak przede wszystkim doskonale uspokaja i relaksuje. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym. Niezastąpiony jest także w terapii bólu kręgosłupa, rwie kulszowej, skoliozach, w bólach mięśni. Jest to masaż wprowadzający równowagę energetyczną w organizmie.
Zabieg wykonywany jest na bazie naturalnego olejku roślinnego.
Starosłowiański masaż piersi
Starosłowiański masaż piersi jest techniką wpływającą na poprawę wyglądu kobiecych piersi oraz wspomagającą ich leczenie. Dzięki rozluźnieniu mięśni gładkich, poprawie krążenia krwi i usprawnieniu drenażu limfatycznego stanowi zarówno doskonałą profilaktykę raka piersi, jak i metodę ujędrnienia skóry, stymulacji mięśnia piersiowego i w konsekwencji uniesienia piersi i poprawę ich kształtu.
Zabieg wykonywany jest manualnie na bazie naturalnego olejku roślinnego oraz z wykorzystaniem płytek gua sha lub bańki chińskiej.
Starosłowiański masaż brzucha
Technika masażu została opracowana przez Aleksandra Ogułowa na bazie starosłowiańskiego masażu brzucha. Praktyczne umiejętności przekazywane od pokoleń uzupełnił on współczesną wiedzą z zakresu anatomii i fizjologii. Masaż polega na pracy z narządami wewnętrznymi poprzez odpowiednie uciskanie powłok brzucha. Prawidłowo przeprowadzony zabieg poprawia przepływ limfy i krwi, usuwając zastoje i zmniejszając napięcia mięśniowe, przez co wpływa na normalizację czynności fizjologicznych i regenerację całego organizmu. Terapia wisceralna wg Ogułowa wspiera w leczeniu następujących chorób: złogi z pęcherzyku żółciowym, stany zastoinowe wątroby, zapalenie trzustki, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, zapalenie jelit, przewlekłe zaparcia, choroby zastoinowe nerek, zaburzenia pracy płuc i serca, choroby tarczycy.
Sauna infrared
Sauna infrared, czyli sauna na podczerwień wykorzystuje energię cieplną, która wytwarzana jest przez promieniowanie podczerwone wnikające w ciało na głębokość ok 3-4 cm. Temperatura w saunie infrared wynosi 45-60 stopni C, co powoduje zdecydowanie mnie przeciwskazań do jej stosowania niż w przypadku tradycyjnej sauny. Rozgrzewa ona podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie oraz narządy wewnętrzne. Zwiększa rozciągliwość tkanek kolagenowych (ważne dla więzadeł, stawów, ścięgien, mięśni, skóry). Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne się rozszerzają, wzrasta tętno, co powoduje nie tylko spalanie kalorii i zmniejszenie pokładów podskórnej tkanki tłuszczowej, ale też usuwanie wraz z potem toksyn (oraz innych patogenów) przez skórę, co z kolei poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Pod wpływem ciepła napięte również mięśnie ulegają rozluźnieniu. Powoduje to ogólne odprężenie i redukcję stresu.
Podstawowe wskazania to m.in.: bóle, zwyrodnienie kręgosłupa, bóle stawów, RZS, inne choroby reumatyczne, rwa kulszowa, zaburzenia krążenia obwodowego, stany pourazowe narządu ruchu oraz skurcze i napięcie mięśni, bóle menstruacyjne, niedociśnienie, odleżyny, żylaki, hemoroidy, cukrzyca, nadwaga i otyłość, choroby skóry, infekcje dróg oddechowych, zapalenie zatok, przeziębienie.
Indywidualna naturoterapia
W ramach indywidualnej naturoterapii, w zależności od wskazań, stosowane będą następujące metody: świecowanie lub konchowanie uszu, konchowanie pępka, masaż manualny, gua sha lub bańką chińską, stawianie baniek bezogniowych zwykłych lub magnetycznych, magnesoterapia japońska, japońska terapia meridainowa, shonishin, termopunktura (miejscowe ogrzewanie stref lub punktów akupunkturowych) lub elektropunktura, polarity, oczyszczanie biopola.